Wydarzenia

DOŻYNKI DIECEZJALNO-POWIATOWO-GMINNE W POŚWIĘTNEM 29 SIERPNIA 2021 r.

Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej – J.E. Romuald Kamiński, Starosta Wołomiński – Adam Lubiak, Wójt Gminy Poświętne – Sylwester Niźnik zapraszają na DOŻYNKI DIECEZJALNO-POWIATOWO-GMINNE, które odbędą się w Poświętnem w dniu 29 sierpnia 2021 r.

Dożynki to jedne z najpiękniejszych świąt, podczas których doceniamy całoroczny trud rolników i ich pracę.
Uroczystość ta po dziś dzień zakorzeniona jest głęboko w polskiej kulturze ludowej i połączona jest z obrzędami dziękczynnymi za zakończenie prac polowych i żniw.

Serdecznie zapraszamy 😊

POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020 r.

Rolniku, przygotuj się do spisu!

Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Oto odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym ważnym badaniem.

Kiedy odbędzie się spis rolny? Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące, do 30 listopada 2020 r. Dane będą zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.

Kto musi się spisać? Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się!

Jak się spisać? W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody do wyboru.

Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego.

Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99) i spisać się przez telefon.

Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.

Dlaczego spis rolny jest potrzebny? Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Gdzie szukać informacji? Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa https://spisrolny.gov.pl/. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową lub konta społecznościowe (Facebook) urzędu gminy oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Ponadto od 17 sierpnia 2020 r. wsparcie i pomoc uzyskamy dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99.

Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl/

KONTROLE DOMOWYCH PIECÓW I KOTŁÓW W GMINIE POŚWIĘTNE

KONTROLE DOMOWYCH PIECÓW I KOTŁÓW W GMINIE POŚWIĘTNE

Sezon grzewczy w pełni, dlatego też Gmina Poświętne rozpoczyna kontrole domowych pieców, kotłów i palenisk. Na podstawie Uchwały nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref
w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu, gmina ma obowiązek przeprowadzenia określonej liczby kontroli palenisk. Kontrole będą przeprowadzane pod kątem nielegalnego spalania odpadów, jakości paliw, rodzaju źródła oraz przestrzegania uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Nr 162/17 z dnia 24 października 2017 r., zmienionej Uchwałą Nr 59/22 w dniu 26 kwietnia 2022 r.

Kontrole prowadzić będą upoważnieni przez Wójta Gminy Poświętne pracownicy Urzędu Gminy (art. 379 ustawy – Prawo Ochrony Środowiska). Czynności kontrolne będą dokonywane w godzinach od 6.00 do 22.00. Kontrola będzie odbywała się w obecności właściciela nieruchomości  lub dorosłego domownika. Kontrolowany obowiązany jest umożliwić przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszego powiadamiania. Utrudnianie kontroli lub niewpuszczenie pracowników Urzędu Gminy na teren posesji zagrożone jest zastosowaniem art. 225 § 1 Kodeksu karnego – „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli
w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu wszystkich źródeł ogrzewania
w budynku, pomieszczenia kotłowni, składu opału, jakości stosowanego paliwa (na postawie świadectwa jakości paliwa). Podczas kontroli pracownicy będą mogli wykonać dokumentację fotograficzną. Z przeprowadzonych czynności zostanie sporządzony protokół.

Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik

Opóźnione autobusy

Szanowni Państwo, informujemy, iż związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z warunków atmosferycznych, kursy autobusów komunikacji zbiorowej są opóźnione.

UWAGA – WYŁĄCZENIA PRĄDU W DNIU 6 PAŹDZIERNIKA NA TERENIE GMINY POŚWIĘTNE

ObszarData rozpoczęciaData zakończenieGodzinyStacja
Poświętne   ul. Jana Pawła II 24, 28, od 31 do 41 nieparzyste, od 47 do 55 nieparzyste, od 56 do 59, działka 106ul. Szkolna 1, 2, 6ul. Krótka 4,6ul. Zachodnia 1,2,3ul. Poprzeczna 1,2ul. Wiosenna 1, 2, 3,5 Choiny 1D,2,7,8,9 działki 511,552,5882023-10-06 10:002023-10-06 11:00105-0363 Poświętne 1
Poświętne   ul. Szkolna 5, 7, 7a, 10, 11, 13, 15, 16 Choiny Choiny 1, 2, działki 520, 535 Cygów 59, 59a, 60, działka 4892023-10-06 11:302023-10-06 13:30205-0467 Poświętne POM

BEZPŁATNA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

BEZPŁATNA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

Informujemy, że w miesiącu październik 2023 r.na terenie naszej gminy odbędzie się bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Odpady należy wystawić przed posesję do godz. 7:00 w wyznaczonym dniu, zgodnie z poniższym harmonogramem.

UWAGA !!! Do odpadów wielkogabarytowych zalicza się m.in.: szafy, kanapy, fotele, wersalki, tapczany, łóżka, krzesła, dywany, wózki dziecięce, materace, rowery, pierzyny, zabawki dużych rozmiarów, itp.

Przy zbiórce nie będą odbierane odpady pochodzące ze stolarki budowlanej, takie jak: okna, futryny, drzwi, a także opony i zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny.

BEZPŁATNA ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW

BEZPŁATNA ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW

Wymienione poniżej odpady należy wystawić do godz. 7.00 przy głównych drogach tak, aby nie stwarzały zagrożenia dla ruchu.

Odbierany będzie wyłącznie sprzęt kompletny.

Zbiórką objęte będą:

Ø wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: chłodziarki, zamrażarki, pralki, zmywarki, kuchenki, mikrofalówki, elektryczne urządzenia grzejne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne, wyciągi wentylacyjne,

Ø małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: odkurzacze, żelazka, suszarki do włosów, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, młynki, noże elektryczne, otwieracze, urządzenia do strzyżenia włosów, golenia i masażu, elektryczne szczoteczki do zębów, wagi, zegary,

Ø sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, monitory, notebooki, drukarki, kopiarki, kalkulatory, telefony,

Ø sprzęt audiowizualny: radia, telewizory, sprzęt video, kamery video, sprzęt hi-fi, wzmacniacze, instrumenty muzyczne,

Ø sprzęt oświetleniowy: lampy sodowe, świetlówki, żarówki

Ø narzędzie elektryczne i elektroniczne: piły, wiertarki, kosiarki, narzędzia do nitowania oraz spawania,

Ø zabawki elektryczne i elektroniczne,(kolejki elektryczne, gry video, konsole do gier),

przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty.