Miesiąc: <span>marzec 2022</span>

Wypalanie traw i nieużytków rolnych niebezpieczne i karalne

Mimo corocznych napomnień Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy innych urzędów, każdej wiosny wybuchają pożary spowodowane wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Są one szkodliwe dla środowiska i stanowią ogromne zagrożenie dla życia. Tegoroczna aura, niezwykle sucha, szczególnie sprzyja powstawaniu czy rozprzestrzenianiu się pożarów.  W tym roku odnotowano już ponad 20 tys. tego typu zdarzeń, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób, a 62 zostały ranne. Dlatego po raz kolejny przestrzegamy – wypalanie traw i nieużytków rolnych jest niebezpieczne i grożą za to surowe kary.

Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie. Ten proces prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane. Do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, związków chemicznych. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i nierzadko dotkliwe straty.

Według informacji zamieszczonych na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej do 25 marca 2022 r. strażacy interweniowali już ponad 20 tys. razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. W ogniu śmierć poniosło 8 osób, a 62 zostały ranne. Wraz z pożarami traw strażacy odnotowali aż 920 pożarów w lasach, w których 5 osób odniosło obrażenia, a 2 straciły życie. Większość tego typu interwencji miała miejsce w marcu.

Należy pamiętać, że wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Prawo do nakładania kar ma również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż – w zależności od stopnia winy rolnika. Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.

Od 2015 r. ARiMR za wypalanie gruntów rolnych nałożyła sankcje na 137 rolników w łącznej wysokości ponad 235 tys. zł.

Ulotka informacyjna dla uchodźców z Ukrainy

Szanowni Państwo,

w związku z dużym odzewem, z jakim spotkała się przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ulotka informacyjna dla uchodźców z Ukrainy, w przystępny sposób ułatwiająca funkcjonowanie w pierwszych godzinach i dniach pobytu w naszym kraju, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała jej nową, zaktualizowaną wersję.

W aktualnej wersji ulotki uwzględniamy najnowsze zmiany prawne, które nastąpiły po wejściu w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W ulotce znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, legalizacji pobytu i numerze PESEL, opiece medycznej, a także o możliwości edukacji i poszukiwania pracy, wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

Materiały w 4 wersjach językowych – ukraińskiej, rosyjskiej, angielskiej i polskiej – dostępne są również na stronie internetowej www.prezydent.pl

11 MARCA – DZIEŃ SOŁTYSA

Z okazji Dnia Sołtysa, składamy wszystkim Sołtysom oraz członkom Rad Sołeckich z terenu Gminy Poświętne, najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, sukcesów w działalności sołeckiej, a także jak najlepszej współpracy z mieszkańcamI i pracownikami gminy.

Wójt Gminy Poświętne

Sylwester Niźnik

Przewodniczący Rady Gminy Poświętne

Andrzej Orych

Spotkanie informacyjne dotyczące programu „Czyste Powietrze” za pomocą platformy Zoom

Mając na uwadze troskę o jakość powietrza w naszej gminie, oraz zbliżający się termin zakazu używania kotłów na paliwo stałe niespełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące priorytetowego programu „Czyste Powietrze”, zorganizowane przez gminny Punkt Konsultacyjny. Na spotkaniu będą Państwo mogli poznać między innymi: założenia Programu „Czyste Powietrze”, zasady wnioskowania o dotację oraz reguły  wypłaty dotacji.

Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dołączenia we wtorek 15 marca 2022 r o godzinie 16 pod linkiem: https://us06web.zoom.us/j/83945063887

Szczegóły w załączonym plakacie.

Więcej o informacji Programie „Czyste Powietrze” na stronie:  www.czystepowietrze.gov.pl

Mieszkańców, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy prosimy o jak najszybsze powiadomienie o tym fakcie Urzędu Gminy w Poświętnem.

telefon: (0-25) 752 03 90, mail: sekretariat@ugposwietne.pl

lub

telefon: (0-25) 752 03 15, mail: gops@ugposwietne.pl

Zbieramy następujące dane dotyczące uchodźców: imię, nazwisko, wiek, płeć, narodowość, miejsce pobytu, rodzaj dokumentu tożsamości,

Dane te są nam potrzebna do utworzenia rejestru uchodźców przebywających na terenie naszej gminy oraz zapewnienia im pomocy.

Mieszkańców, którzy chcą przyjąć pod swój dach uchodźców prosimy o kontakt z Urzędem Gminy w Poświętnem. telefon: (0-25) 752 03 90, mail: sekretariat@ugposwietne.pl

Osoby, które zadeklarują chęć przyjęcia uchodźców, będą otrzymywały informacje o uchodźcach zgłaszających się do UG w Poświętnem z pominięciem punktów recepcyjnych.

Osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców informujemy, że prowadzimy zbiórkę rzeczy pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy.

Zebrane rzeczy wydajemy uchodźcom zakwaterowanym na terenie gminy.Mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców mogą odbierać rzeczy ze zbiórki po wcześniejszym kontakcie z GOPS w Poświętnem – telefon: (0-25) 752 03 15, mail: gops@ugposwietne.pl