Sprawdź swoje podatki na terenie Gminy Poświętne

Mając na uwadze obowiązki wynikające z prawa podatkowego przypominamy, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 z póź. zm.) opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki mieszkalne, budynki lub ich części oraz budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stawki podatku od nieruchomości w Gminie Poświętne, w roku 2019 wynoszą:

• Budynki mieszkalne – 0,30 zł/m2
  • Budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 21,00 zł/m2
  • Garaże i komórki — 4,30 zł/m2
  • Budynki pozostałe – 6,30 zł/m2
  • Budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – podatek wynosi 2 % wartości budowli
  • Grunty pozostałe – 0,30 zł/m2
  • Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,85 zł/m2

Uwaga!

Warto już dzisiaj zweryfikować powierzchnie użytkową posiadanych budynków lub ich części, w tym budynków mieszkalnych, budynków pozostałych, a w szczególności gruntów i budynków oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i złożyć informację na podatek od nieruchomości zgodną ze stanem faktycznym. W przypadku stwierdzenia zaniżonej powierzchni stanowiącej podstawę opodatkowania oraz budynki nie zgłoszone do opodatkowania a ujawnione w wyniku kontroli organ podatkowy może opodatkować nawet do pięciu lat wstecz.

Jeżeli budynek czy lokal jest wynajmowany na prowadzenie działalności gospodarczej obowiązek zgłoszenia powierzchni budynku (lokalu) do opodatkowania spoczywa na właścicielach budynku.

Od 1 lipca 2019 r. obowiązują nowe ogólnokrajowe formularze informacji i deklaracji podatkowych (informacje o gruntach, informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, informacje o lasach oraz deklaracje na podatek rolny, leśny i od nieruchomości) wraz z załącznikami.

Wzory formularzy zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów: https://www. podatki.gov.pl/podatki-i-oplatv-lokalne/formularze/