Analiza zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie Gminy Poświętne

Informujemy, że Gmina Poświętne przystąpiła do przeprowadzenia analizy zjawiska ubóstwa energetycznego.

Celem wykonania analizy zjawiska ubóstwa energetycznego jest stworzenie bazy danych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, która umożliwi przygotowanie odpowiednich programów wsparcia dla mieszkańców oraz pozyskanie środków finansowych na ich realizację.

Ubóstwo energetyczne – to zjawisko polegające na doświadczeniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę, na które składa się utrzymanie adekwatnego standardu ciepła i zaopatrzenie w pozostałe rodzaje energii służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb funkcjonowania biologicznego i społecznego członków gospodarstwa domowego.

Głównymi czynnikami wpływającymi na ubóstwo energetyczne są: przyczyny techniczne (niski poziom efektywności energetycznej budynków, wadliwe działanie instalacji grzewczych), przyczyny ekonomiczne (bezrobocie, niskie dochody gospodarstw domowych, rosnące ceny energii), przyczyny związane z nieefektywnym korzystaniem z urządzeń grzewczych i elektrycznych.

Gospodarstwa domowe doświadczające ubóstwa energetycznego często nie stać na termomodernizację domów oraz na wysokosprawne urządzenia grzewcze i energetyczne.

Bardzo prosimy aby osoby, które uważają, że są dotknięte zjawiskiem ubóstwa energetycznego (koszty ogrzewania i energii przekraczają 10% dochodu rodziny) wypełniły załączoną ankietę oraz przesłały ją na adres e-mail: kontakt@terralegis.pl lub dostarczyły  ją do Urzędu Gminy Poświętne w terminie do 30 września 2024 r.

Złożenie ankiety pozwoli na oszacowanie wielkości zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie Gminy Poświętne oraz wskazanie potencjalnych kosztów działań związanych z wyeliminowaniem powyższego zjawiska.

Do przeprowadzenia analizy zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie naszej Gminy została upoważniona firma:

Terra Legis Katarzyna Helińska ul. Gdyńska 3/2 71-211 Szczecin

Ankietyzacja w terenie odbywać się będzie na terenie Gminy Poświętne będzie prowadzona
w dniach 23.09.2024 – 18.10.2024 r.

Ankieta będzie prowadzona w sposób anonimowy, a zebrane dane posłużą do analiz ogólnych, nie będą udostępniane osobom trzecim.