Rolnictwo
BEZPIECZNA PRACA W GOSPODARSTWIE ROLNYM W SEZONIE ZIMOWYM

Jesień i zima są okresami kiedy rolnicy pracujący na powietrzu – narażeni są na działanie zmiennych i niskich temperatur. To również okres konserwacji i napraw maszyn oraz urządzeń rolniczych po intensywnych pracach polowych.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach trzech kampanii prowadzi działania prewencyjne mające na celu zwiększanie świadomości rolników dotyczącą zagrożeń występujących w środowisku wiejskim, a tym samym zmniejszać liczbę wypadków w rolnictwie.
Warto stosować następujące zasady postępowania przy konserwacji, naprawie i parkowaniu maszyn:
- zabezpieczaj pozostawione maszyny przed samoczynnym zjechaniem
z pochyłości, - stabilnie podpieraj maszyny, aby zapobiec ich opadnięciu lub przewróceniu,
- parkuj maszyny w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla poruszających się w pobliżu osób,
- zabezpiecz przed opadnięciem maszyny, które remontujesz,
- naprawy sprzętu należy wykonywać przy wyłączonym silniku, wyjęciu kluczyka ze stacyjki i uruchomieniu hamulca postojowego,
- ciągniki i maszyny rolnicze powinny być przechowywane
w miejscu
i w sposób zapobiegający okaleczeniu ludzi i zwierząt.
Występowanie opadów śniegu, gołoledzi, szadzi
lub szronu przy pierwszych przymrozkach może powodować istotne zagrożenia dla
osób pracujących na otwartej przestrzeni.
Przyczynami upadków w sezonie jesienno-zimowym najczęściej są:
- zły stan nawierzchni podwórzy (grząskość, śliskość, brak odprowadzenia wód opadowych, brak dbałości o właściwy stan ciągów komunikacyjnych np. w czasie zimy zaśnieżenie lub oblodzenie, zamarznięte grudy ziemi),
- brak obuwia roboczego lub używanie nieodpowiedniego, zabrudzonego lub nadmiernie wyeksploatowanego obuwia roboczego.
Warto zadbać o bezpieczeństwo w tym zakresie i kierować się następującymi zasadami, aby zmniejszyć ryzyko upadku:
- zachowaj porządek w obejściu, dbaj o stan techniczny ciągów komunikacyjnych, ich czystość i właściwe rozmieszczenie (usuwaj zbędne przedmioty i niweluj nierówności),
- wyrównaj i w miarę możliwości utwardź nawierzchnię podwórza,
- zadbaj o właściwe odprowadzenie wody opadowej,
- zimą na bieżąco likwiduj śliskość nawierzchni przejść komunikacyjnych przez usuwanie śniegu, posypywanie piaskiem lub solą gospodarczą,
- zadbaj o właściwe oświetlenie podwórzy,
- sprawdzaj stan stopni w maszynach rolniczych, drabinach i podestach przed ich użyciem,
- pamiętaj, że schody zewnętrzne po nocnych przymrozkach mogą być oblodzone – zadbaj o stan techniczny schodów, poręczy, stopnie powinny być wykonane z antypoślizgowego materiału,
Hodowla zwierząt inwentarskich zwłaszcza w okresie zimowym w trybie zamkniętym wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta, Podczas obsługi zwierząt odnotowywane są również upadki osób na zanieczyszczonych karmą lub odchodami korytarzach, a także uderzenia i przygniecenia przez urządzenia służące do przygotowywania karmy oraz upadające przedmioty.
Warto stosować podstawowe zasady podczas obsługi zwierząt:
- bądź zdecydowany, ale spokojny i ostrożny,
- uprzedzaj zwierzęta głosem, że się zbliżasz,
- nie wchodź między zwierzęta bez ostrzeżenia,
- jeśli wchodzisz między zwierzęta, oswajaj je dotykiem,
- nie podchodź bez ostrzeżenia do zwierząt od tyłu,
- nie pracuj ze zwierzętami po spożyciu alkoholu,
- nie pozwalaj na bezmyślne drażnienie zwierząt i znęcanie się nad nimi,
- nie używaj naprawianych prowizorycznie łańcuchów np. drutem,
- do transportu zwierząt używaj przystosowanych do tego przyczep.
Dbaj o właściwy stan budynków inwentarskich, które powinny być czyste, przestronne, dobrze oświetlone z wydzielonymi stanowiskami dla zwierząt oraz korytarzami paszowymi. Zadbaj o bieżącą wodę na stanowiskach dla zwierząt i kontroluj okresowo instalację elektryczną. Budynki inwentarskie spełniające powyższe warunki zapewnią zwierzętom dobrostan, a Tobie Rolniku bezpieczną pracę przy ich obsłudze.
Statystyki wypadkowe pokazują, że znajomość przepisów to jedno, a stosowanie tej wiedzy na co dzień w trakcie wykonywania pracy to już inna kwestia – każdy rolnik powinien nie tylko znać zasady bezpiecznej pracy, ale przede wszystkim przestrzegać ich w życiu codziennym.
Opracowała
Placówka Terenowa KRUS
w Wołominie
Ankieta dla podmiotów w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych dotycząca skutków pandemii COVID-19
Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej przeprowadza ankietę w celu monitorowania wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) na podmioty w unijnym łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych.
Dzięki ankiecie będzie można lepiej zrozumieć odporność podmiotów w łańcuchu rolno-spożywczym, ich ograniczenia oraz ich reakcje na zaistniałą sytuację, co umożliwi przygotowanie odpowiednich danych na potrzeby kształtowania polityki UE. Ankieta obejmuje dwa różne okresy: etap I (okres blokady) oraz etap II (okres odbudowy). Przedmiotem analizy są również oczekiwania podmiotów dotyczące przyszłych możliwych i niezbędnych środków wsparcia działalności rynkowej.
Zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety, dostępnej pod linkiem:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Business_operators
Język polski można wybrać klikając zakładkę language w prawym górnym rogu otworzonej po kliknięciu na link strony.
Termin wypełnienia ankiety został przedłużony do 30 listopada.
Rusza pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19
Od 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Wsparcie finansowane jest z PROW na lata 2014-2020.
O przyznanie pomocy mogą ubiegać się rolnicy w przypadku, gdy rolnik lub jego małżonek:
- według stanu na dzień 1 marca 2020 r. był
posiadaczem co najmniej:
- 3 sztuk samców gatunku bydło domowe, których
wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy
i nie więcej niż 24 miesiące lub
- 3 sztuk krów, samic bydło domowe typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, których wiek przekraczał 24 miesiące, lub
- 10 sztuk samic gatunku owca domowa, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy, lub
- 5 sztuk samic gatunku koza, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy, lub
- 1 sztuki zwierzęcia gatunku świnia i zgłosił
urodzenie co najmniej 21 sztuk świń,
które nastąpiło w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 maja 2020 r.- oraz ten rolnik lub jego małżonek do dnia zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy prowadzi działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli co najmniej jednego z gatunków zwierząt, których był posiadaczem w dniu 1 marca 2020 r., lub
- 3 sztuk samców gatunku bydło domowe, których
wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy
- według stanu na dzień 1 marca 2020 r. prowadził produkcję drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 000 sztuk, lub
- według stanu na dzień 1 marca 2020 r.
prowadził produkcję:
- kurcząt rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk lub
- gęsi rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk, lub
- indyków rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000
sztuk
- oraz w okresie od dnia 15 marca 2020 r. do dnia 15 czerwca 2020 r. dokonał przemieszczenia kurcząt rzeźnych, gęsi rzeźnych lub indyków rzeźnych, lub
- w 2020 r. prowadził uprawę roślin ozdobnych w:
- szklarniach ogrzewanych o powierzchni uprawy co najmniej 25 m2 lub
- tunelach foliowych ogrzewanych o powierzchni uprawy co najmniej 50 m2.
Wsparcie finansowe ma formę jednorazowej płatności ryczałtowej i
jest uzależnione od rodzaju i wielkości prowadzonej produkcji rolnej. Maksymalna kwota wsparcia nie może jednak
przekroczyć
7 tys. euro.
Wnioski na formularzu udostępnionym przez Agencję będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną (ePUAP) lub przesyłką pocztową.
Wypłata środków na konto rolnika nastąpi w miesiącu wydania przez kierownika biura powiatowego ARiMR decyzji o przyznaniu pomocy. Decyzje te będą wydawane w terminie do 75 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
Więcej informacji: na portalu internetowym – www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.
Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2020
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

MIESZKAŃCU GMINY POŚWIĘTNE zadbaj o rowy
Panujące warunki atmosferyczne oraz brak stałej i systematycznej konserwacji urządzeń melioracji wodnych (rowów) oraz przepustów, przy obfitych opadach deszczów, prowadzi do lokalnych podtopień. W związku z powyższym Wójt Gminy Poświętne przypomina właścicielom nieruchomości położonych na terenie gminy Poświętne, że zgodnie z art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2268 z późn. zm.) utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów. Jeżeli powyższy obowiązek nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania (art. 206 ww. ustawy).
Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej
Mając na uwadze aktualnie panujący stan pogodowy sprzyjający występowaniu i przenoszeniu wirusa grypy ptaków, polecam wprowadzenie szczególnego nadzoru nad podmiotami utrzymującymi zwierzęta z gatunków wrażliwych.
Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i bezwzględnie stosować odpowiednie środki bioasekuracii minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków w których utrzymywany jest drób;
- zgłaszać niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (spadek nieśności; nagłe, zwiększone padnięcia drobiu).
Powyższe proszę w trybie pilnym celem przypomnienia przekazać hodowcom drobiu.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii ul. Kazimierzowska 29, 08-1 10 Siedlce tel.: (25) 632-64-59, fax: (25) 632-55-84, e-mail: wiw@wiw.mazowsze.pl, www.wiw.mazowsze.pl
MAZOWIECKI WOJEWÓDZKI
LEKARZ WETERYNARII
Paweł Jakubczak
Szkolenie – Technologia uprawy ziemniaka

MAZOWIECKI OŚRODEK DORADZTWA
ROLNICZEGO ODDZIAŁ SIEDLCE
POWIATOWY ZESPÓŁ DORADZTWA ROLNICZEGO w Wołominie
Oraz
Urząd Gminy Poświętne
ZAPRASZAJĄ rolników na szkolenie Technologia uprawy ziemniaka DNIA 17.12.2019 r. na godz. 10.00 w UG Poświętne ul. Krótka 1, na sali konferencyjnej. Wykładowca Adam Matyszczak oddział Siedlce. Po szkoleniu będzie wydane zaświadczenie dla osób które potrzebują do rozliczenia działań z PROW.
Organizator Anna Wieczorek tel.515 891 096
GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII INFORMUJE
że w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), cały POWIAT WOŁOMIŃSKI, znalazł się w STREFIE CZERWONEJ
W strefie czerwonej obowiązują ograniczenia weterynaryjne w zakresie przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażeniewirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.
W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, aby w lesie:
- nie pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie spuszczać psów ze smyczy.
Należy pamiętać, aby osoba, która:
- miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu zastosowała środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkaziła ręce, starannie wyczyściła i zdezynfekowała obuwie, a odzież przeznaczyła do prania;
- znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie wchodziła do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywała czynności związanych z obsługą świń.
Przypomina się, iż źródłem zakażenia są chore świnie domowe oraz dzikie, dlatego nie należy wyrzucać żywności wokół posesji, aby nie wywabiać zwierząt z lasów!!!!

Wszystkie niezbędne informacje w zakresie ASF znajdą Państwo na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego: